Jak odstranit nepříjemný zápach z kondicionéru?

Nepríjemný zápach z kondicionéru

Praxe ukazuje, že mnoho vlastníků split systémů čelí takový problém jako nepříjemný zápach z klimatizace, který nastane nějaký čas po jeho zakoupení. To zase odrazuje od používání spotřebiče. Jaký je důvod pro vznik nepříjemného zápachu během provozu?

Co způsobuje pachy?

Mnoho lidí se diví, proč, když zapnete klimatizaci, je nepříjemný zápach? A bez ohledu na to, kdy byl rozdělený systém zakoupen (před několika týdny, měsíci nebo roky), může způsobit nepříjemné "příchutě". Důvody mohou být několik:

 1. V zařízení dochází k přetížení patogenních bakterií a hub, které se mohou vyvíjet v kondenzátu, odváděny na ulici. To může způsobit nepříjemný zápach, který může pomoci instalací sifonu.
 2. Akumulace pachů v bytě nebo v domě, které za určitých podmínek táhnou klimatické zařízení, například při zahřátí. Takže pokud je v místnosti nepříjemný zápach, přístroj ji také rozdá. Proto je nutné sledovat vůni denně, abyste ventilovali váš domov. Dále je třeba poznamenat, že nový nábytek, plast, syntetika atd. může také produkovat specifický zápach.
 3. Dlouhodobé nepoužívání děleného systému. Vše proto, že během této doby již voda v sifonu již vysušila, což způsobuje nepříjemný zápach při zapnutí klimatizace. Poté je nutné počkat, až se v kondenzátoru odebere požadovaný objem vody. Pokud vám pach stále pořád obtěžuje, je nejlepší kontaktovat specialisty. Vzhledem k tomu, že zařízení absorbuje vlhký vzduch z místnosti a prochází přes něj, je to příznivé prostředí pro reprodukci různých mikroorganismů a plísní. Kromě toho může byt detekovat vlhkost a není to nejlepší způsob, jak ovlivnit zdraví člověka. Odborník vyčistí vnitřní prostor klimatizace a vypařovač ošetří parním generátorem. Tento postup se doporučuje provést jednou za rok bez ohledu na to, zda máte pocit nepříjemného zápachu nebo ne.
 4. Ucpaná drenáž způsobená dlouhodobým nepoužíváním klimatizace v zimě. Během této doby může hnilit, což způsobuje patogenní bakterie. Po prvním zapnutí budete mít nepříjemný zápach. Pak byste měli vnitřní jednotku vyčistit a dezinfikovat.
Klimatizační jednotka
Klimatizační jednotka

Příčinou nepříjemného zápachu v místnosti mohou být navíc zanesené filtry z rozštěpeného systému. Jak často je nutné je změnit, je uvedeno v návodu k obsluze zařízení.

Jak prach ovlivňuje tvorbu nepříjemného zápachu?

Nejnepříjemnější zápach pochází z klimatizačního zařízení v místnostech, znečištěného a prašného, ​​se slabým větracím systémem a několika mokrými čištěními, takže odpověď na otázku, proč se to stane, je zcela zřejmá. Tam, kde je mnoho koberců a čalouněného nábytku, je velmi žádoucí cirkulace vzduchu. Kondicionér prochází vzduchem místnosti, zatímco to neabsorbuje z ulice. Řešení tohoto problému leží také na povrchu - je nutné provést časté mokré čištění, zlepšit kvalitu výměny vzduchu.

V důsledku takového prachu je první věc, kterou tepelný výměník vnitřní jednotky trpí, stejně jako turbína ventilátoru, protože je pokrytá vrstvou prachu. Poté je pokryt vodou, čímž se vytvoří ohnisko bakterií a plísní. Z toho důvodu nepříjemný zápach.

Měli bychom poznamenat, že po chvíli zařízení vydává podobné zápachy, které jsou přítomny v místnosti, zejména pokud jsou v domě kuřáky. Tabákový kouř bude smradlavý a rozštěpený. Navíc konstantní vůně z kuchyně také nechá zařízení projít a vrátit je do místnosti. Je pravda, že lidé, kteří žijí v něm, je nepravděpodobné, že by je mohli zaznamenat.

Časté mokré čištění by mělo být prováděno za účelem zlepšení kvality výměny vzduchu
Časté mokré čištění by mělo být prováděno za účelem zlepšení kvality výměny vzduchu

Jaká opatření pomohou odstranit nepříjemný zápach?

Pozor prosím! Chcete-li vyčistit klimatizaci, je třeba provést následující kroky: vypláchnout formu a jiné typy nánosů bahna, dezinfikovat části a uschnout je.

Můžete to udělat sami nebo s pomocí odborníků. V případě, kdy je vůně sotva vnímatelná, můžete ji odstranit bez demontáže děleného systému. Přestože by tato opatření neměla mít trvalý účinek.

První věc, jak již bylo zmíněno výše, je vypláchnout formu. Práce je jednoduchá, takže můžete udělat sami, jděte do pokynů a naučte se, jak filtry vyčistit. Pokud však nejste úplně zběhlý v instalaci, je lepší kontaktovat odborníka, který bude dělat vše podle pravidel a zachránit vás před nenávistným zápachem.

Po vypnutí ventilátoru je nutno pečlivě vysušit. Toho lze dosáhnout díky funkci, která zpomaluje deaktivaci, která je k dispozici v moderních klimatizačních zařízeních, nebo si je můžete nechat provést sami, zapnutím režimu "ventilace" po dobu 5-10 minut. Tato funkce umožňuje vysušit výparník a eliminovat různé zápachy.

A nakonec je nutné dezinfikovat součásti klimatizace speciálním způsobem. Způsob rozstřikování činidla se zpravidla provádí v blízkosti místa, kde zařízení sbírá vzduch pro chlazení. Společně se vzduchem proniká rozprašovací roztok do odtokového systému a má škodlivý účinek na plísně a bakterie. Pokud je stojatá voda nevýznamná, může se nepříjemný zápach snadno odstranit.

Pokud nejste úplně zběhlí v sanitách, je lepší kontaktovat odborníka
Pokud nejste úplně zběhlí v sanitách, je lepší kontaktovat odborníka

Typy filtrů a jejich pokrytí

Výrobci nyní vyrábějí řadu modelů, které snižují výskyt choroboplodných bakterií nebo je eliminují samy o sobě a bojují s nepříjemnými pachy. Existuje několik filtrů, které jsou nainstalovány v klimatizacích:

 1. V každém zařízení je nainstalován fotokatalytický filtr, který je schopen absorbovat vůně organického původu. Neobsahuje zdroje znečištění získané ze vzduchu, ale okamžitě je eliminuje.
 2. Katechinový filtr byl vyvinut pomocí speciální technologie založené na použití čajových listů, které mají dezinfekční vlastnosti díky katechinu obsaženému v nich. Je to přirozená antiseptika. S tímto filtrem se lidé nemohou bát o své zdraví, protože zařízení bylo testováno, kde bylo zjištěno, že 98% virů, které prošly tímto testem, nepředstavuje pro tělo žádnou hrozbu. Věc je, že viry jsou připojeny ke zdravé buňce jejich trny a katechin obklopuje je, a tak jim brání infikovat zdravé buňky.
 3. Wasabi filtr je schopen zničit bakterie kvůli látkám odvozeným od wasabi japonského křenu.
 4. Plazmový ionizátor je vyroben z kovových desek, mezi kterými prochází napětí vysokého napětí 2000 V. Když se bakterie dostanou mezi desky, okamžitě se zničí a velké částice prachu se elektrifikují a usadí se na deskách. Tento druh filtrů je jedním z nejúčinnějších a na rozdíl od ostatních nevyžaduje výměnu.

Nemusíte okamžitě měnit filtr, pokud pocítíte nepříjemný zápach, když klimatizační zařízení funguje, protože příčina jeho výskytu může být pokryta zcela jiným způsobem. Pokud jste sami zjistili, co to způsobuje, je lepší kontaktovat odborníka, který bude řádně provádět úplnou dezinfekci a v případě potřeby vyměnit filtr.

Jak mohu filtrovat sám?

Každý může vymazat filtr, protože tento postup není komplikovaný. Stačí, když se budete řídit instrukcí, ale pokud takovou možnost neexistuje, měli byste dodržovat následující plán činnosti:

 1. První věcí je otevřít horní kryt vnitřní jednotky.
 2. Odstraňte vzduchový filtr.
 3. Při malém nahromadění prachu jej vyjměte vysavačem.
 4. Když otáčíte nečistoty na kůru, která nezmizí, odstraňte ji pod proud vody bez nadměrného tření a používání chemikálií pro domácnost.
 5. Filtr dobře osušte.
 6. Zapněte klimatizační zařízení v režimu ventilátoru a vysušte dezinfekční prostředek v blízkosti sacího prostoru.
 7. Projděte žaluzie vlhkým hadříkem.
 8. Sestavte dělený systém.

Důležité! Pokud filtry nečistíte, může to mít za následek nepříjemné následky.

Pokud je filtr špinavý, klimatizační jednotka nebude ochlazovat místnost
Pokud je filtr špinavý, klimatizační jednotka nebude ochlazovat místnost

Klimatizační jednotka, když je filtr špinavý, nebude řádně ochlazovat místnost, provoz chladicího systému bude narušen, odvodnění a filtry budou kontaminovány velkým množstvím prachu, který slepí, což znesnadní čištění spotřebiče.

Důležité! Toto prostředí je velmi výhodné pro reprodukci plísní a škodlivých mikroorganismů, což má za následek nepříjemný zápach z klimatizačního zařízení.

Proto je nutné přístroj čistit včas, aby nedošlo k ohrožení zdraví.

Je třeba poznamenat, že při použití jednorázových filtrů proti nepříjemným zápachům a bakteriím nelze je umýt, ale je třeba je měnit v závislosti na kontaminaci.

Čištění výměníku tepla a venkovní jednotky

Pro čištění výměníku tepla klimatizace je vysavač perfektní. Nicméně, pokud je hromadění prachu a nečistot příliš velké, pak bez zvláštního parního čističe neexistuje žádný způsob. Nezávisle na takových manipulacích není užitečné, protože hrozí nebezpečí poškození vnitřních částí. Místo výměny tepla je zpravidla přímo pod víkem nebo za filtrem pro čištění vzduchu.

K čištění klimatizační jednotky odšroubujte ochrannou mřížku spotřebiče
K čištění klimatizační jednotky odšroubujte ochrannou mřížku spotřebiče

Co se týče vnějšího bloku, situace je zde zcela odlišná a ještě komplikovanější. Současně je však potřeba pouze jednou ročně jej vyčistit, což značně zjednodušuje úkol. Pokud klimatizační zařízení není instalováno příliš vysoko, můžete jej vyčistit sami bez účasti specialistů. Chcete-li to provést, musíte odšroubovat ochrannou mřížku přístroje, podtlakovat ji a vnitřní jednotku a sestavit klimatizaci.

Pokud se nacházíte ve vyšších podlažích, je nejlepší, abyste to neudělali, ale zavolat velitele. Nevystavujte se nebezpečí.

Kromě toho je kvalifikovaná pomoc vhodná, pokud systém přestal fungovat normálně, například jste objevili cizí zvuky, únik vody nebo jiné poruchy.

Pokud vyčistíte klimatizaci včas, můžete se vyhnout mnoha problémům. A ušetřit svůj rozpočet můžete bez pomoci odborníků, ale pouze na základě doporučení nebo jednat striktně podle pokynů.

Přibližně jednou měsíčně je nutné dezinfikovat sprej do vnitřku klimatizačního zařízení
Přibližně jednou měsíčně je nutné dezinfikovat sprej do vnitřku klimatizačního zařízení

Preventivní opatření proti nepříjemným zápachům

Aby se zabránilo rušení nepříjemného zápachu během provozu a po vypnutí klimatizace, je třeba provést preventivní opatření, která jsou následující:

 1. Filtry vyčistěte jednou za 2 týdny a také jednou za rok kontaktujte servisní středisko pro čištění klimatizačního zařízení.
 2. Vyčistit kanalizace, což může vést k ucpané negramotné C, což vede k akumulaci vody na paletové jednotce, kde se bakterie rozmnožují velmi dobře. Pokud najdete stojatou vodu, zjistěte důvody jejího vzhledu. Pokud je vše v pořádku, ale vůně vás nadále obtěžuje, zkuste použít chlorhexidin, který dokonale bojuje proti tomuto problému a je antiseptickou látkou.
 3. Přibližně jednou měsíčně je nutné po odstranění filtrů sprejovat dezinfekční prostředek do vnitřku klimatizačního zařízení. Při provádění těchto manipulací musí být zařízení vypnuto. Klimatické zařízení musí být zapnuto pouze po 20 minutách a je nejlepší v režimu odstraňování vlhkosti.
 4. Otřete pohyblivé nože kondicionéru vlhkým hadříkem, nejlépe z mikrovláken, odstraňte všechny nečistoty, které způsobují nepříjemný zápach. Důležité je, abyste je nepoškodili, ale abyste se dostali k těžce dostupným místům, můžete použít dlouhý paprsek. Po vyčištění opatrně vysušte klimatizaci.
Chcete-li se dostat k těžko dostupným místům, můžete použít dlouhý paprsek
Chcete-li se dostat k těžko dostupným místům, můžete použít dlouhý paprsek

Tak, že nejste obtěžovat nepříjemný zápach během a po klimatizační jednotky, je důležité vyčistit v čase, který zabrání jeho výskytu. Při správné péči o klimatické zařízení se staráte nejen o jeho stav, ale také o své zdraví.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (No ratings yet)
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

85 − 76 =

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: