Hoblovaná deska: vlastnosti a použití

Příklad hoblovaných desek

Dosavadní stavba desky, jejíž použití ve výstavbě našlo nejširší distribuci, zaujímá pravděpodobně nejvíce vedoucí pozici mezi všemi řezivami. Překvapení z této skutečnosti nestojí za to. Hoblovaná deska je nejkvalitnější a nejaktuálnější řezivo ze všech materiálů z přírodního dřeva prezentovaných na stavebním trhu. Toto řezivo je charakterizováno vysokou ekologickou čistotou, která umožňuje jeho použití pro zdobení interiérů, zatímco je možné zajistit i uspořádání dětských pokojů.

Hoblovaná deska je velmi vhodný materiál, jehož použití je tak široké, že není snadné najít kouli, ve které není použita. To je docela často viděno jako prvky obložení stěn (vnitřní nebo vnější), dokončení stropů, při stavbě plotu. Navíc se často používá pro výrobu různých dekorativních prvků a dokonce i nábytku.

Pily z hoblovaných prken

Je třeba poznamenat, že tento materiál má velmi výrazný vzhled, který trvá dlouhou dobu iv podmínkách častě se měnícího počasí. Současně je pro domácí práce ideální použít suchou desku a pro venkovní použití je lepší používat výrobky s normální vlhkostí.

Hoblované dřevo

Suchá hoblovaná deska

Především je třeba uvést, že hoblovaná suchá deska se používá mnohem častěji než hoblované výrobky s normální vlhkostí. Její použití je možné v prakticky jakémkoli stavebním průmyslu, tesařství a dokonce iv nábytkářském průmyslu.

Nejběžnější využití hoblované desky bylo zjištěno při výstavbě podlah. Podlaha tohoto materiálu je šetrná k životnímu prostředí, vykazuje vynikající pevnost a tepelnou izolaci. Navíc jsou z něj konstruovány různé vnitřní prvky:

  • mřížka;
  • panely;
  • překrývání, atd.

Nepochybnou výhodou suché hoblované desky je její schopnost prakticky nezměnit své parametry, i když vystavení vysokým teplotám nebo vlhkosti může poněkud deformovat ji. Proto jsou prvky interiérů vytvořené z tohoto materiálu extrémně odolné vůči deformacím, praskání nebo hnilobě. Všechny tyto výrobky mají účinný vzhled a téměř nevyrůstají. Optimální vlhkost je asi 10%.

Materiál s normální vlhkostí je samozřejmě cenově dostupnější, ale dřevo této kvality je vystaveno smršťování a výrobky z něj mohou zhoršit. To je důvod, proč deska hoblovaná suchá je téměř nepostradatelný materiál pro výrobu nábytku (skříň a měkké). Navíc se často skládá z:

  • okna a dveře;
  • altány a verandy;
  • zahradní nábytek;
  • jachty a prvky dokončení lodí.

Vynikající využití desek

Výhody suchého materiálu

V současné době vyrábí desky hoblované desky, která má tloušťku 2 až 5 cm a šířku v rozmezí od 10 do 20 cm. V této standardní délce 6 m takových desek. Nicméně, v závislosti na velikosti zákazníka deskách může být téměř libovolné. Všechny tyto výrobky mají dva hrany se zpracovaným hoblováním dvou nebo více povrchů.

Takový materiál lze vyrábět v několika typech:

  • s rovným povrchem, jsou získány hoblinami, ale povrch není dokonale hladký;
  • s dokonale hladkými povrchy;
  • Impregnovaná deska, při výrobě které je léčba speciálními antiseptickými léky.

Hoblované desky

Všechna opatření používaná ve výrobním procesu mají za cíl poskytnout kvalitní vlastnosti materiálu, které jsou jeho nespornou zásluhou. Mezi těmito vlastnostmi: maximální pevnost, odolnost, vynikající pružnost, odolnost proti praskání pod hnilobě, odolnost, žádnou povrchovou chlupatost, vynikající tepelnou a zvukovou izolaci, šetrnost k životnímu prostředí, decentní vzhled.

Výroba hoblované suché desky

Hoblovaná suchá deska se obvykle vyrábí v několika fázích, z nichž první je získání konvenční lemovací desky zpracováním dřeva. Výsledné produkty musí být dimenzovány tak, aby splňovaly stanovené normy, podle kterých je materiál vybrán pro další zpracování.

Pro výrobu druhého stupně je nutné speciální zařízení, kterým je vysušená deska nucena vysušit na požadovanou vlhkost. Tento proces může trvat až 10 dní, v závislosti na typu použitého dřeva a jeho velikosti.

Výroba desek

Ve třetím stupni jsou výrobky odizolovány, poté jsou umístěny v suchých chráněných skladech nebo uzavřeny. V některých případech se přidává další, mezistupně, během kterého dochází k impregnaci výrobků se speciálními přípravky.

Výběr hoblované desky

Jako každý jiný materiál je hoblovaná deska rozdělena na stupně. Pokud jde o tento konkrétní materiál, stupně závisí na přítomnosti obalových dóz, uzlů a některých dalších chyb, což určuje možnost jejich použití v různých průmyslových odvětvích. Například pro vytvoření krásného nábytku se obvykle používá radiálně naplněný materiál s texturovanými ročními kruhy. Mimochodem, takový materiál nikdy není pokrytý barvami, může být lakovaný nebo pokrytý voskem pouze k zdůraznění struktury. Deska prvního nebo druhého stupně může být použita pro stavbu plotů, schodů nebo jiných podobných výrobků.

Hřeben hoblované desky

Je třeba mít na paměti, že cena tohoto materiálu je ovlivněna nejen jeho třídou. Cena se může značně lišit v závislosti na použitém druhu dřeva nebo jeho vlhkosti. Produkce obvykle používá smrk, borovice nebo líp, dub nebo javor je dražší a méně obyčejný. Ošetřené antiseptické desky jsou také o něco dražší.

Plot z desky

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (No ratings yet)
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

31 + = 41

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: